logo

ANKARA LİSE TABAN PUANLARI

BAŞKENT ANKARADA BULUNAN LİSELER

Başkent Ankara’da 2700 den fazla okul bulunmaktadır. Bu okullar arasında anaokulu, ilkokul, lise, ortaokul bulunmaktadır. Bunların dışında özel ve devlet üniversiteleri de yer almaktadır. Bu okullar arasında özel okullar ve devlet okulları bulunmaktadır. Yaklaşık binine yakın olan özel okullardır. Geriye kalanlar ise devlet okullarıdır. Görülmektedir ki özel okulların sayısı da oldukça fazladır. Özel okulların sayılarındaki bu artışın sebepleri: artan nüfus, yaşam kalitesinin artması ve ailelerin çocuklarının iyi bir eğitim almasını istemesidir. Başkentte yaşayan bireylerin birçoğunun yaşam kalitesi orta seviye de ya da daha yüksektir. Özellikle gelir durumu iyi olan aileler çocuklarını özel okullara göndermektedirler. Özel okula gitmek istemeyen ya da maddi imkanı bulunmayan öğrenciler iyi bir eğitim almak iyi okulları kazanmak için lise geçiş sınavlarına çok çalışmaktadırlar. İyi bir eğitim almak ve iyi üniversiteler kazanabilmek için Ankara’da bulunan iyi Anadolu liselerini ve fen liselerini kazanmak gerekmektedir. Fen ve Anadolu liselerinde ki eğitim diğer liselere oranla daha kapsamlı verilmektedir. Bu okullara kazanan öğrenciler belirli başarı düzeyine sahip olan öğrencilerdir. Bu okulları kazanarak geldiklerinde var olan başarılarına artıracak, deneyimli eğitimcilerden dersler alacak ve kendilerini daha çok geliştireceklerdir. Ankara lise taban puanları araştırılarak öğrencilerin kendi istedikleri ve en iyi eğitimi veren devlet liselerini tercih etmeleri gerekmektedir. İyi bir geleceğe atılan adım iyi bir okuldan geçmektedir. Ankara lise taban puanları baraj puanından en yüksek puana kadar her puan aralığında yer almaktadır. Her sene Ankara lise taban puanları değişiklik göstermektedir. Değişikliğin nedeni sınavın zorluğu, liselerin öğrencilerin tercih etme seviyesi belirlemektedir.

ANKARADAKİ ANADOLU VE FEN LİSELERİNİN EĞİTİMİ

Ankara lise taban puanları incelendiğinde en yüksek taban puanlara fen liseleri ve Anadolu liselerinin sahip olduğu görülecektir. Bu liseler öğrencilere kazandırdıkları üniversiteler ve Türkiye genelindeki başarıları nedeni ile yüksek puanlarda öğrenci kabul etmektedir. Öğrencilerine en donanımlı şekilde eğitim vermekte. Bu liselerde öğrencilerin derslerini yakından takip etmelerinin yanı sıra, derslerine katkı sağlayacak ve başarılarının artmasına yardımcı olacak farklı alanlarda da dersler vermektedirler. Genellikle öğrencilerin ilgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda olan bu aktiviteler öğrencileri pozitif yönde etkileyecek ve derslerine başarılarına da yardımcı olacak aktivitelerdir. Öğrencilerin başarılarının artmasını sağlayacak ders yöntemleri ile dersleri işleyen öğretmenler bir çok alanda öğrencilerin kendilerinin yaparak yaşayarak dersleri işlemelerini dikkate almış bu şekilde kalıcı eğitimi sağlamayı amaçlamışlardır. Kalıcı ve etkili dersler işlemelerinin yanı sıra sınavlara hazırlanan öğrenciler için ek dersler vermekteler ve öğrencilerinin sınavda istedikleri başarıyı yakalamaları için farklı çalışmalar yapmaktadırlar.

Bugünkü yazımda sizlere Ankara lise taban puanları hakkında faydalı bilgiler vermeye çalıştım. Bir sonraki yazımda sizlere özel liseler Ankara hakkında faydalı bilgiler vermeye çalışacağım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *