logo

Ankaranın En İyi Anaokullları

Ankaranın en iyi anaokulları

Ankaranın en iyi anaokulları çocuk gelişimi açısından oldukça önemli bir konu. Ankara 13 Ekim 1923 tarihinde ülkemizin başkenti olmuş, 25.632 kilometre kare yüzölçümlü ve 5.445.000 nüfusludur. Ankara’da yetişkin nüfusun neredeyse %65 ‘i çalışan bireylerden oluşmaktadır.

Ankaranın en iyi anaokulları ve çocuk gelişimi

Bu sebeple her sektörde kendini geliştirmiş bir ildir. Çalışan nüfusun fazla olması sebebi ile çalışan bireylerin çocukları için anaokulu ihtiyacı da fazladır. Ankara‘da çok fazla anaokulu seçeneği bulunduğundan dolayı veliler araştırma yaparken genellikle tanıdıklarından referans alırlar ya da referansları yok ise tek tek okulları gezerek fikir edinmeye çalışırlar. Ankaranın en iyi anaokulları araştırması yaparken tıpkı Ankara ‘nın en iyi anaokullarında da olduğu gibi eğitmenler çocuk gelişimi bölümünden mezun ve alanında uzman eğitmenler olmalıdır. Pedagoji alanında uzman eğitmenler, çocukların hem okul sürecine alışması hem de sosyal ilişkilerinde sorun yaşamaması için çocuklara destek olurlar. Anaokullarının amacı; ilkokul çağına gelmemiş çocukların okula başlama sürecine uyum sağlayabilmesi ve sosyal alanda kendi kararlarını alabilen, kendi işini kendi başarabilen çocukların yetiştirilmesidir. Günümüzde artık çalışan ya da çalışmayan ebeveynler tarafından tercih edilseler de anaokullarının ilk açıldığı zamanlarda sadece çalışan anne babaların tercih ettiği okullardı. Ancak anaokuluna gitmeyen çocukların ilkokula başladığı zaman sıkıntılar yaşaması, çocukların ağlaması ve okula gitmek istememesi ile birlikte veliler de artık bilinçlenerek anaokullarına çocuklarını yönlendirmeye başlamışlardır.

Ankaranın en iyi anaokulları ebeveynlerin tercihine göre tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak eğitim verirler. Çocukların uyku alanlarının, oyun parklarının, bahçelerinin ve çeşitli etkinlik sınıflarının bulunduğu bu kurumlar araştırılırken eğitmenlerden sonra dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de hijyendir. Çocuklarını bu kurumlara emanet edecek olan aileler kurumun öğretmenlerine, fiziki şartlarına, temizliğine dikkat ederler. Bunlardan kendisine uygun olanlar arasında da kurumların sunduğu etkinlikleri incelerler. Örneğin bazı kurumlar drama, jimnastik, satranç, halk oyunları, görsel sanatlar gibi derslerin yanı sıra İngilizce eğitimi de verirler. Çocukların gelişimi açısından açık hava etkinliklerinin de önemi büyüktür. Örneğin ilkbahar veya yaz aylarında öğrencilere fidan dikme, dikilen fidanların bakımı gibi etkinliklerle çocuklarımızın sorumluluk duygularını geliştiren faaliyetlerin önemi de büyüktür.

Bu yazımızda size Ankara‘nın en iyi anaokulları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bir sonraki yazımız da Etlik‘teki dershaneler hakkında sizlere bilgi vereceğiz .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *