logo

Balgat Anaokulları

Ankara Balgat şehir merkezine altı kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Yakın bir konumda yani merkezi bir noktada yer almaktadır. Metro ile ulaşım çok kolay sağlanmakta ve en çok bu yöntem ulaşımda kullanılmaktadır. Balgat Çankaya ilçesine bağlı bir semttir. Kimilerine göre lüks bir semt olduğu düşünülse de o kadar lüks ve pahalı bir semt değildir. Merkezi noktada yer alması nedeni ile bazı ilçeler ve semtlere oranla daha pahalıdır ancak merkez ilçeler ve semtler ile hemen hemen aynı pahalılıktadır. Eğitimin en alt kademelerinden olan anaokullarına, anaokullarında verilen eğitime ve burada yer alan okulların fiziki yapısına, öğretenlerine Balgat’ta yaşayan halk çok dikkat etmektedir. Eğitime önem verdiklerini buradan anlayabiliriz. Balgat anaokulları bakımından zengin olan bir semttir. Balgat’ta yaşayan halkın gelir durumu ve aile yaşantıları göz önüne alındığında talebin fazla olması bu durum üzerinde etkilidir. Balgat semtinde yaşayan ailelerde genel olarak anne ve babalar çalışma hayatında yer almaktadır. Annelerin çalışma hayatında yer almasından dolayı çocuklar ile ilgilenecek yakınlar evde bulunmadığından dolayı anaokulları daha çok ve küçük yaşlarda tercih edilmektedir. Ayrıca sadece annelerinin çalıştığı çocuklar için geçerli bir durum değildir. Annelerin çalışmadığı ailelerde de çocuklar eğitim hayatına adapte olsun ve zihinsel, fiziksel gelişimlerine katkı sağlansın düşüncesi ile anaokullarına gönderilmektedir. Balgat anaokulları bu konulara özellikle dikkat etmektedir. Öğrencilerin zihinsel gelişimlerini desteklemek amacı ile öğrencilere oyunlar oynatmaktadırlar. Bu oyunlar sayesinde çocukları düşünme, kavrama ve farkındalık yeteneklerini geliştirmekte, anne ve babalarında uzaklaştıkları için kendi başlarına kalabilme ve yetebilme özelliklerine sahip olmaya başlamaktadırlar.

ANAOKULLARI VE ANAOKULLARININ KAZANDIRDIKLARI

Balgat anaokulları yukarıda da belirttiğim gibi etkin bir eğitim anlayışı içerisinde, öğrencilerin kendilerine yetebilme özelliklerine sahip olması noktasında çalışmalarını ve programları yürütmektedirler. Semtte yaşayan ailelerin gelir durumları göz önünde bulunarak özel eğitim kurumları bu alanda oldukça fazla bulunmaktadır. Kişiler isteklerine göre ister devlet anaokuluna isterse özel anaokuluna öğrencilerini göndermektedir. Ancak özel ya da devlet anaokullarında var olan düşünce sunulan eğitim hemen hemen aynıdır. Her ikisinde de öğrenciye kazandırılmak istenilen durumlar ve yetenekler aynıdır. Özel okullarda devlet okullarına nazaran daha çok ilgi ve alaka bulunmaktadır.  Bu nedenle aileler özel anaokulu tercihi yapmaktadır.

Anaokulları öğrencilerinin ilkokul dönemine başlamadan okul disiplinine, kurallara, kalabalık ortamlarda nasıl davranması gerektiğine, kendi başınayken idare edebilme ve sorumluluk alma durumlarına alışmaları için eğitim vermektedir. Paylaşımcı olmayı, ben kavramından daha çok biz kavramına adapte olmayı anaokullarında verilen eğitimler ile öğrenmektedirler. İlkokula geçerken zorluk yaşamadan geçerler. Daha önce buna benzer ortamlara da bulundukları için sıkıntı yaşamazlar. Tüm bunların yan ı sıra gelişme dönemleri içerisinde yer alan 3 ile 6 yaş aralığındaki bu çocukların fiziksel gelişimlerini desteklemek amacı ile sportif aktivitelerde yapılmaktadır. Çocuklar spor hareketleri yaparak fiziksel gelişimlerine katkı sağlamaktadırlar.

Bugünkü yazımda sizlere Balgat anaokulları hakkında farklı ve yaralı bilgiler vermeye çalıştım. Bir sonraki yazımda sizlere Eryaman özel anaokul hakkında faydalı bilgiler vermeye çalışacağım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *