logo

Çankaya Kolej

Çankaya kolej başlıklı yazım ile sizlere Ankara ilimizden ve Ankara ilimize bağlı Çankaya ilçesi ile Çankaya kolej olarak ne durumda bunlardan kısaca bahsetmeye çalışacağım.

Iç anadolu bölgemizde bulunan Ankara 1923 yılından bu yana Türkiye’nin başkenti ve siyasetin merkezidir. Ankara’ da yazlar sıcak kışlar ise soğuk geçer. Ankara’nın Çankaya, Keçiören, Yenimahalle, Altındağ, başta olmak üzere 25 tane ilçesi bulunur. Bu saydığım 4 ilçenin birer birer bakıldığında nüfus olarak Türkiye’deki çoğu ilden daha fazladır nüfus oranı. Suriyeli mülteciler ile birlikte 6 milyonu aşkın nüfusa sahip olan Ankara’da sadece 3 milyonluk nüfus sadece bu 4 ilçede bulunur. Her kesimden insanı içinde barındıran Ankara’da Ankara kalesi, Hacı Bayram Camii, Anıtkabir ve Kocatepe camii gibi mimari ve tarihi açıdan önemli yer arz eden yerler bulunur. Ayrıca mavi göl, Göksu park, Dikmen Vadisi  ve Atatürk orman çiftiği gibi parklar ile Antares, Forum Ankara, ACity, Ankamall, Taurus Avm, Anatolium alışveriş merkezi, Armada,optimum outlet, metromall avm gibi  her türlü büyük markayı içinde bulunduran büyük alışveriş merkezleri ve eğnece merkezleri bulunmakktadır.

Keçiören ile birlikte Türkiye’nin En büyük ilçesi olan Çankaya Ankara ilimizin ilçeleri olup her birininin ortalama 1 milyon civarı nüfusu vardır. Çankaya ilçesinin Kızılay ve Dikmen gibi büyük semtleri bulunur ki bunlardan kızılay Ankara’nın merkezi konumundadır. Bütün semtlerden kızılaya tek vasıta ile gelinebilir. Ayrıca kızılay metroların son durağı konumundadır. Bu sebepten dolayı günde 100 binlerce kişi ziyaret eder kızılayı.

Çankaya kolej eğitimleri

Kolej: Devlet okulları dışında ama devlet kontrolünde en az bir yabancı dil eğitimi zorunlu tutularak belli bir ücret karşılığında eğitim veren özel okullardır.  Çankaya kolej anlamında genellikle kızılay dışındaki semtlerde yoğun olarak hizmet verir. Kızılay semti devletin istediği şartlara uygun olmadığından dolayı çoğu kurum Kızılay dışında biraz daha sakin semtlere kolejlerini açarlar. Çankaya kolej olarak genellikle Ayrancı, Dikmen semtlerinde yoğun olarak hizmet sunar. Çankaya kolej fiyatları da diğer semtlere nazaran biraz daha yüksek rakamlara kayıt alır. Çankaya kolej fiyatları Mamak veya Altındağ’daki kolejleregöre daha yürsek rakamlardadır. Iyi bir eğitim kadrosu bulunur çankaya kolejlerinde. Gençlere en az 2 yabancı dilde eğitim imkanı sunulur. Temel liselerin 2018 – 2019 eğitim öğretim dönemi sonunda kapatılacak olması sebebi ile Kızılay’da eğitim veren çoğu temel lise Çankaya’nın farklı semtlerine yada Ankara’nın farklı illerine kolejlerini yada özel anadolu liselerini açmış yada açacaktır.

Çankaya kolej başlıklı yazım ile Ankara’dan ve  Çankaya ilçesindeki kolejlerden kısaca bahsetmeye çalıştım  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *