logo

Çankaya Liseler

LİSE ÖĞRENCİLERİ

Çankaya liseler konusunda lise öğrencilerinden öncelikle bahsedeceğim. Lise dönemi çocukları tam olarak kimlikleri kazanmamış oldukları, kimlik arayışı içerisinde yer aldıkları bir dönemdir. Bu dönemde çocuğun yanında olan vakit geçirdiği kimseler çok önemlidir. Liselerdeki öğretmenler öğrenciler için rol model olduklarından dolayı onların hayatlarını en çok etkileyen kimselerdir. Bu neden lise öğretmenlerinin öğrenciler üzerindeki etkisi dikkate alınmalı ve öğretmenlerin seçimlerine dikkat edilmelidir. Türkiye’de devlet okullarında öğretmenlik mezunu olan öğretmenler atanabilmek için sınava girmekte ve bu sınav puanı sonucunda belirli mülakatlar ile atanmaktadır. Bu şekilde ince elenip sık dokunarak yapılan seçimlerin daha etkili ve başarılı öğretmen adaylarının bulunup atanması noktasında iyi bir çalışma olduğu görülmektedir. Ancak her şey usulünce dürüstlük ile yapılmalıdır. Özel eğitim kurumlarında öğretmen olmak isteyen öğretmenler ise istediklerin kurumların sınavları var ise o sınavlara girerek, başvuru yapıp mülakatlara girerek işe alınmaktadır. Lise öğrencileri ilk kademeden itibaren etkili ders çalışma yöntemleri ile eğitilmelidir. Öğrenciler kendilerinin farkına varmalı, kendisine en uygun olan ders çalışma yöntemini fark etmeli ve buna göre ezberden uzak şekilde çalışmalıdır Lise son sınıfta girecekleri üniversite sınavına sadece son yıl hazırlanmak yeterli olmayacaktır. İlk sınıftan itibaren okullarda öğrenciler bu sınavlara hazırlanmalı bilgiler öğrencide kalıcı hale getirilmelidir. Son yıla girdiklerinde öğrencilerin test yöntemine, soru stiline alışması oldukça hızlanması gerekmektedir. Öğrenciler hem birbirleri ile hem de süre ile bir yarış içerisindedir. Çankaya liseler ve diğer ilçelerdeki, illerdeki liseler eğitimde bu konulara özellikle dikkat etmelidir.

ÇANKAYA İLÇESİNDEKİ ÖZEL VE DEVLET LİSELERİ

Çankaya ilçesi kalabalık olan bir ilçedir. Bu ilçede genç nüfusun sayısı da oldukça yüksektir. Çankaya ilçesinde ikamet eden bireyler çocuklarını buradaki okullara göndermektedirler. Çankaya liseler ve diğer eğitim kademeleri  çok sayıda bulunmaktadır. Çankaya’nın bazı semtlerinde özellikle özel okul sayısı devlet okul sayısından daha azla olabilmektedir. Bu semtlerde öğrencilerin ailelerin gelir durumları daha iyi olduğu için çocuklarını özel okullara göndermektedirler. Özel okullar hangi semtlerde daha çok tercih ediliyor ise o semtlerde daha çok kurulmaya dikkat etmektedirler. Ayrıca bu kurumların Çankaya ilçesini daha çok tercih etmesinin nedeni Çankaya ilçesinin ulaşım konusunda en rahat olunduğu ilçedir. Taksi, otobüs, metro, dolmuş gibi birden fazla seçenek bulunmaktadır. En çok kullanılan araçlar ise metrodur. Ayrıca kurumların kendi servisleri de yine sık sık kullanılan ulaşım araçları arasındadır. Devlet kurumlarını tercih eden çocuklar yine bu ilçe içerisinde sıkıntı yaşamamaktadır. Aynı toplu taşıma araçlarını kullanmakta ve devlet eğitim kurumlarındaki okul servislerinden de faydalanmaktadırlar. Hem devlet hem de özel okullarda bu ilçedeki eğitim oldukça kalitelidir. Belirli başarılara imza atmış olan eğitim kurumları Çankaya ilçesinde de yer almaktadır. Buradaki eğitim kurumları öğrencilerini kazanmaya çalışan, onlara gittikleri yolda yardımcı olan, doğruya ve doğru bilgiye kendilerinin ulaşması için uğraşan eğitim kurumlarıdır. Semtler nezih semtlerdir. Eğitime değer veren, eğitim seviyesi yüksek olan bireylerin yer aldığı bu ilçede eğitim kurumlarındaki eğitim eren öğretmenlerde oldukça kalitelidir.

Bugünkü yazımda sizlere Çankaya liseler hakkında faydalı bilgiler vermeye çalıştım. Bir sonraki yazımda sizlere Çankaya özel Öveçler liseleri hakkında faydalı bilgiler vermeye çalışacağım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *