logo

Eğitimin hayatımızdaki önemi

Eğitimin hayatımızdaki önemi

Eryaman özel liseleri ana başlığında sizlere eğitimin öneminden eğitime verilmesi gereken değerden bahsetmek istiyorum. Eğitim sadece okullar da olan bir durum değildir. Hayatın her noktasında eğitim bulunmaktadır. Her gün yeni şeyler öğrenir, kendimize yeni kavramlar kazandırırız. Bunu illa bir okul ortamında değil her yer de yapabiliriz. Bu nedenle eğitim sadece okullarda olmamaktadır. Öğretim okullarda olan belirli bir mekân ve program dâhilinde yapılan bir durumdur. Eğime ülkemizde gereken değer verilse de istenilen noktalara henüz gelinememiştir. Eğitim kalitesi yüksek, dünya standartlarında kaliteli eğitim imkânı sunan bir çok okulumuz olmasına karşın hale yeterli sayı bulunamamaktadır. Okulların kalabalık olması okullarda verilen eğitimin verimli olmasının önüne geçmektedir. Gelişmiş ülkelerin bir çoğu eğitimi istedikleri noktalara yetişmişlerdir. Bizler de özel eğitim kurumları bu durumu üstlenmektedir. Özel liselerde öğrencilere gerçekten de oldukça iyi bir şekilde eğitim verilmektedir. Modern bir eğitim anlayışı içerisinde her zaman güncel kalarak ve her daim yenilikleri içerisin de barındırarak öğrencilerini eğitmektedirler. Özel eğitim kurumlarının bu durumları diğer eğitim kurumlarımıza örnek olmaktadır. Diğer eğitim kurumları da bu kurumlar gibi kendilerini geliştirmeye, yenilikleri kurum içerisinde uygulamaya koymaktadırlar. Özel liseler de yeni yöntemler, yeni teknikler uygulanarak öğrencilerin daha iyi eğitim almalarına katkı sağlanmak amaçlanmaktadır. Böylelikle öğrencilerin yeniliklerden uzak olmamaktadır.

Derslerde etkin katılım

Eryaman özel liseleri öğrencilerin iyi bir eğitim almaları için yeni yöntem teknikleri, teknolojik materyalleri, farklı kaynakları öğrencilerine sunsalar da öğrenciler sadece dinleyerek ya da izleyerek her zaman öğrenmemektedir. Bu nedenle öğrencilerin derslerde aktif olmaları sağlanmaya çalışılmaktadır. Öğrenciler dersler de ne kadar aktif olursa, ne kadar derslere çok katılırsa ders sonrasında da fark edecektir ki o dersler hem daha eğlenceli geçmiş hem de daha verimli geçmiştir. Öğrencilerin uzun yıllar boyunca hafızaların da tutmuş oldukları konular en çok hâkim oldukları konular kendilerinin de dâhil oldukları konulardır. Bu nedenle öğretmenler özel liselerde ders işlerken öğrencilerin derslere katılmalarını sağlamaktadır. Bunu az sayıda öğrenciden oluşan sınıflarda uygulamak oldukça kolaydır. Öğrenciler bu sınıflarda derse daha uzun süre katılmaktadır. Öğretmen öğrencilerin takibinde kalmakta ve zaman zaman öğrencilere sorular yöneltmektedir. Dersleri kaçıran öğrencilerin için bu dersleri telafi edebilecekleri ek dersler bulunmaktadır. Öğrenciler ek derslere katılabilir ya da bireysel olarak etüt alabilirler. Böylelikle hiç bir konu eksiği yaşamaktadır. Derslerin eğlenceli geçmesi ve konuların öğrencilerin kafalarında daha iyi okumaları için sıklıkla materyaller kullanılmaktadır. Öğrencilere dersler somutlaştırılarak ve görsel materyaller ile daha çok anlatılmaya çalışılmaktadır.

Bugün ki yazımda sizlere Eryaman özel liseleri hakkında faydalı bilgiler vermeye çalıştım. Bir sonraki yazımda sizlere Eryamanda başarılı özel liseler hakkında faydalı olabilecek bilgiler vermeye çalışacağım.

Comments are closed.