logo

Kızılaydaki Anaokulları

  Ülkemizde eğitim bireylere belirli bilgilerin aktarılmasıyla oluşan davranış değişikliğine dayanmaktadır. Aynı zamanda bu bilgiler her ülkede olduğu gibi ülkemizde de gelişim seviyesine uygun olarak öğrencilere aktarılmaktadır. Eğitim zorunlu olarak beş altı yaşında başlamaktadır. Ancak bunun öncesinde öğrencilerin gideceği anaokulu eğitimi bireylere farklı deneyimler sunacaktır. Kızılaydaki anaokulları  ile detaylı araştırma yaptığınızda anaokulu eğitimi, bireyin özgüvenini kazanmasında, okula alışmasında ve hatta bazı giriş bilgilerini öğrenmesinde yardımcı olmaktadır, bunu net biçimde göreceksiniz. Çocuklar anaokuluna başladıkları ilk andan bitiriş anına kadar genel olarak büyük bir gelişme göstererek zorunlu eğitime hazır hale gelmekte aynı zamanda bireysel kazanımları da elde etmiş olmaktadır.

Çocuklar anaokuluna başladıkları an genel olarak oyun ağırlıklı etkinliklere katılmaktadır. Bu dönemde oyun çağında olan öğrencilerin ilgilerini ancak bununla elde edebilmekte ve çoğu bilgiyi bu sayede çocuğa öğretebilmekteyiz. Çocuklar okul öncesi dünyada bulundukları her anda anne ve babasının kararının her şeyden önemli olduğunu düşünürken anaokulu sayesinde öğretmenleri, müdürleri ve toplumu yavaş yavaş tanıyarak anne ve babası hakkındaki düşünceleri değiştirmeye başlayacaktır. Bu sağlıklı ve beklenen bir durumdur. Çocuğun oluşan dünyanın bunun çok ötesinde olduğunu bilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte yakın arkadaşlıklar edinerek genellikle hemcinsleriyle kaynaşıldığı bu dönemde çocukların istenilmeyen davranışlarından olan kaba davranışlarda burada gerçekleşir. Kızılaydaki anaokullarıile ya da araştırmayla seçilecek doğru okul öğrencinin bu ortamdan uzak kalmasına neden olacaktır.

Çocuklara Bilgi Ağırlıklı Mı Oyun Ağırlıklı Mı Ulaşmalı? 

Ülkemizde genel olarak anaokuluna olan beklentiler yanlış oluşturulmaktadır. Anaokulunun temel amaçları elbette ki vardır. Bu amaçlar dışında yan amaçlarla birlikte yılı tamamlamaktadır. Bu dönemdeki çocukların oyun çağında oluşu onların dikkatini toplamak konusunda zorluk yaratmaktadır. Aynı zamanda bu yaştaki çocukların beyinleri bilgiye gayet açıkta olmaktadır. Bu dönemde öğrencilere hem bilgi hem oyun sunulabilir. Hatta bilgi oyunla birlikte sunulursa daha etkili olabilmektedir. Kurumumuz Kızılaydaki anaokullarında dikkat ettiği hususlar çerçevesinde çocuklarımıza çeşitli oyunlarla yaklaşmaktadır. Onları bilgilere boğmadan daha fazla eğlence alarak ancak ilkokul birinci sınıfa da yardımcı olabilecek birkaç ufak tefek bilgi birikimi sağlanmaktadır.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *