logo

Yenimahalledeki Anaokulları

Anaokulu çağındaki çocuklar yaşları küçük ve çoğunlukla evden, ebeveynlerinden ilk defa ayrılan, okula gelmeyi aileden ayrı kalmak olarak gören ve haliyle gelmek istemeyen çocuklardır. Bu nedenle anaokulu öğretmenleri çocuklara okulu sevdirecek nitelikte, güler yüzlü, özverili ve onlara anlayışlı davranabilecek, sabırlı kişiler olmalıdır. Öğretmenler konusundaki bu hassas ama son derece önemli detaya Yenimahalledeki anaokulları büyük özen göstermektedir. Çünkü bir okulun başarısı ve tercih edilir olması kesinlikle ve kesinlikle öğretmenlerinin performansıyla doğrudan etkileşim halindedir.

Çocuklarla kolay iletişim kurabilen, yaşları ve kişilikleri hatta alışkanlık, korku, sağlık durumu gibi açılardan birbirinden farklı çocukları aynı anda idare edebilmeli, kendini net ve basit yollarla ifade edebilen, diksiyonu ve telaffuzu düzgün, temiz, özenli, düzenli, bu yaş grubundaki çocuklarla aktiviteler yapabilecek kadar enerjik, çocuklarla ilgili her durumu net şekilde takip edebilecek kadar gözlem yeteneği gelişmiş öğretmenler Yenimahalledeki anaokulları için çocukların öğretmenlerini sevmelerine vesile olmaktadır. Bu sayede öğretmeniyle iyi iletişim kuran ve okulda eğlenen çocuklar, severek okula gelecek ve böylece aileden ayrılarak okula gitme konusunda ilk adımı isteyerek atmış olacaklardır. Öğretmenini seven bir çocuk okulunu da sever iletişime ve öğrenmeye açık olur.

Anaokullarında verilen eğitim

Anaokulu örgün eğitim gibi mecburi bir okul sistemi olmadığından katılım şart değildir. Çocuklar anaokuluna zorunlu olarak gitmezler fakat katılımları birçok yönden gelişimleri için olumlu etkiler yaratmaktadır.  Fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal olarak gelişiminin sağlanması hedeflenen çocuklar, Yenimahalledeki anaokulları tarafından alışkanlıklarının oluşturulmasını sağlamaktadır. Sorumluluk duygusunun aşılanması, kişiliğin oturması, sosyalleşme, öz güven, paylaşım, motor ve bilişsel becerilerin gelişimi, dil gelişimi, spor alışkanlığı kazanma, öğrenme alışkanlığı kazanma, yoğunlaşma becerisi kazanma ve düzenli yaşama uyum sağlama gibi temel bilgi ve alışkanlıkları kazandırmayı amaçlayan bir eğitim sistemi sunulmaktadır. Batıkent’de ki anaokulları gibi profesyonel okullarda çocukların dış dünyayla iletişim kurabilmesi ve kendilerinin birer birey olduğunun farkına varması sağlamaktadır. Hayatta sadece kendilerinin olmadığı, başkalarının fikir ve isteklerine saygı duymak gerektiği,  başkalarına karşı anlayışlı olmaları gerektiği öğretilmektedir. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *