logo

Ankara Kolej

Ankara kolej başlıklı yazım ile sizlere başkentimiz Ankara’dan ve Ankara’da eğitim imkanı sunan kolejlerden kısaca bahsedeceğim.Ankara türkiyenin merkezi konumunda olan Türkiye’nin 3 büyük metropol ilinden birisidir. 5 buçuk milyon nüfusu olan Ankara siyasetin merkezi olduğu için genelde memur şehri olarak bilinir. Ankara’da Ankara’nın yerlisi çok az sayıda bulunur. Her geçen gün artan nüfusu ile Türkiyenin İstanbul ile en fazla göç alan ilidir Ankara. 25 tane ilçesi olan Ankara’nın ilçeleri de Türkiye’deki bazı illerden daha fazla nüfusa sahiptir. Büyük umutlar ile büyük şehirlere göç eden insanlar köylerindeki bağı bahçeyi satıp göç etmiştir Ankara’ya. Fakat çoğu göç eden istediğini alamadan geri dönmek zorunda kalmıştır.

Ankara diğer büyük şehirlere göre daha düzenli bir yapıya sahiptir. Ankara’nın bir ucundan bir diğer ucuna en fazla 1 saatte gidilebilinir. Ankara’da Ankara kalesi, Hacı Bayram camii, Kocatepe camii, Tbmm ve Anıtkabir gibi tarihi ve mimari çok güzel gezilecek yerlerimiz vardır.

Anıtkabir: Kurtuluş savaşı ve Türk inkılaplarının lideri ve önderi , Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıttepe’de ki anıt mezerıdır. Ayrıca ismet İnönü’nün kabri de 1973 ten bu yana Anıtkabir’ de bulunmaktadır.

Ankara kolej eğitimi

Kolej : Eğitim öğretim de en az bir yabancı dil eğitimine ağırlık veren okullara , meslek okullarına veya ilkokul ve lise eğitimini kapsayan özel okullara denir. Ankara kolej eğitimi anlamında son dönemlerde bir hayli fazla gelişme yaşanmaktadır. Temel liselerin bu yıl son senesi olması sebebi ile temel lisesi olan kurumlar şimdiden ankaranın belirli bölgelerine ya özel anadolu lisesi yada kolej olarak yeni kurumlar açmaya başlamıştır.

Kolejler normal bir devlet okuluna nazaran daha sıkı bir eğitim imkanı sundukları için ve öğrenciler ile bireysel anlamda daha iyi ilgilenme imkanı olduğundan dolayı ebeveynler devlet okulu yerine kolejleri tercih etmektedirler. Kolejler genel anlamda yabancı dil ağırlıklı eğitim imkanı sunduğundan dolayı öğrenciler içinde dil eğitimi anlamında olumlu artıları oluyor kolejler.

Türkiyenin büyük metropol illerinde eğitime çok fazla önem verildiği gibi Ankara’da da aileler gerektiğinde mutfak harcamalarından kesip çocuklarının eğitimlerine harcama yapmaktadırlar. Ankara kolej fiyatları normal bir ailenin bütçesinin üzerinde olduğu için veliler çocuklarının geleceği için en iyi şartlarda eğitim almasını istediklerinden dolayı çocuklarını bir şekilde özel okula gönderme gayreti içindedir.

Bu makalemde sizlere Ankara kolej başlıklı yazımda ankaradaki kolejlerden ve ankaradan kısaca bahsettim. Bir sonraki yazım olan Ankara özel anadolu liseleri başlıklı makalem ile kolejlerin bird iğer kolu olan özel anadolu liselerinden ve bunun Ankara’da ki oluşumundan kısaca bahsedeceğim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *