logo

Ankara Özel Okullar

Ankara 1923 ten bu tarafa ülkemizin başkentliğini yapan metropol bir şehirdir. Yaklaşık 6 milyon nüfusuyla da önemli bir yere sahiptir.
Ayrıca Ankara, eğitimin de başkenti olmaya devam etmektedir.

Ankara’da başarılı birçok devlet okulu bulunmaktadır. Bunun yanında 50 yıla yakındır varlığını devam ettiren özel kolejler de vardır. Özellikle Ankara Kolejleri yoğun olarak Gölbaşına bağlı İncekte bölgesinde bulunmaktadır. Bu okullar astronomik denecek miktarda ücret almaktadır ve basari oranları da oldukça yüksektir. Son zamanlarda Ankara kolejleri şehrin çeşitli semtlerinde küçük çapta ve sınırlı kontenjanlarla çoğalmağa başladı. Bazıları zincir okullar şeklinde varlığını devam ettirirken bazıları da bireysel olarak Ankara halkına hizmet vermektedir. Ankara Kolejleri son zamanlarda sayıları epey artmıştır. Ve şehrin eğitim seviyesine önemli katkılar sunmaktadır. Yaklaşık 150 bin öğrenci Ankara Kolejlerinde eğitim hizmeti almaktadır. Birçok kolej belli sayıda öğrenciyi başarı bursuyla ödüllendirmektedir. Ankara Kolejlerinde eğitim gören öğrencilerin yapılan sınavlarda da ciddi basari performansı gösterdiğini söylemek mümkündür. Bu kolejlerde eğitim gören öğrencilerin önemli bir kısmı üniversite sınavlarında oldukça güzel bölümler kazanmaktadır.

Ankara kolejlerini semt semt ele almak gerekirse Çankaya ilçesi biraz daha ön plandadır. Çayyolu ,İncek ,Ümitköy bunların başında gelmektedir.
Çankaya’yı Yenimahalle takip etmektedir. Özellikle Çakırlar beldesinde irili ufaklı çok sayıda kolej bulunmaktadır. Son zamanlarda Etimesgut Eryaman bölgesinde de epey kolej bulunuyor. Buna ilaveten Keçiören ve Sincan bölgelerinde de önemli sayıda Ankara Kolejleri bulunuyor.
Üniversite sınavlarında Ankara kolejlerinde öğrenim gören öğrencilerin istatistiği dikkate alındığında önemli oranda tıp ,mühendislik, hukuk gibi iyi bölümlere çok sayıda öğrenci kazandırmaktadır. Bu kolejler sınav temelli bir eğitim modeli anlayışıyla hareket ederek öğrencilerin sınavlarda ciddi başarılar elde etmesine katkılar sunmaktadır.
Anlaşıldığı üzere şehrin hemen her yerinde Ankara Kolejleri yer almaktadır. Devlet okullarında yüzbinlerce öğrenci eğitim almaktadır. Sınıf mevcutları bazen sınırları zorlayabiliyor. Bu durum eğitimin niteliğini törpülüyor. Özel kolejler aslında bu sıkıntılı durumu biraz olsun itadan kaldırmaktadır. Sınıf mevcutlarının azlığı ve eğitimin kaliteli olması vatandaşa daha cazip hale geliyor. Ayrıca Ankara Kolejleri şehrin ekonomisine de ciddi katkı sunmaktadır. Öğretmen istihdamı ve çeşitli pozisyonlarda personel çalıştırma bakımından önemli faydalar sağlamaktadır.

Sonuç olarak Ankara kolejleri sayısı 200 ü bulmaktadır. Ana sınıfından başlayarak bünyesinde ortaokul, Anadolu lisesi, fen lisesi, sağlık liseleri, sivil havacılık lisesi, sağlık kolejleri gibi oldukça çeşitlilik göstermektedir.
Bu makaleden de anlaşılacağı üzere Ankara kolejlerinde on binlerce öğrenci hizmet almaktadır. Ve Ankara’nın eğitim kültür bakımından gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Ayrıca eğitimde fırsat eşitliği sağlayarak başarıyı ödüllendirmektedir. Göstermiş oldukları başarılar ile de her geçen yıl Ankara Kolejlerine teveccüh artmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *