logo

Ankara’daki Kolejler

Eğitim sektörüne yatırım yapmak isteyenler için Ankara bulunmaz bir fırsat durumundadır. Bugün Türkiye’de eğitim anlamında kendini ispatlamış, başarısını ülkemizde hatta ülkemiz dışında duyurmuş olan büyük eğitim kurumlarının çoğu bu sektöre Ankara’da başlamışlardır. Ankara’da başlayan bu yolculukları önce Ankara’da daha sonra da Türkiye’nin dört köşesine yayılmış durumdadır. Dolayısıyla Ankara’daki kolejler artık başarısını her anlamda kanıtlamış büyük eğitim kurumlarıdır. Bugün Türkiye’nin her yerinde Ankara’daki bu eğitim kurumları örnek alınarak yeni eğitim kurumları kurulmaya devam etmektedir. Diğer iller ile kıyaslandığında insanların kolej dendiğinde ilk olarak Ankara ilini akıllarına getirdikleri görülmektedir. Bunda bu ilin özel okullarının başarısı tabi ki önemli bir etmendir.

Ankara eğitim denince ilk akla gelen şehirdir. Türkiye’nin en iyi üniversitelerini sınırları içerisinde bulundurması sebebiyle eğitim anlamında kendini geliştirmiştir. Her alanda ülkenin en ünlü, en önemli öğretim görevlileri, profesörleri bu ilde ikamet etmektedir. Dolayısıyla Ankara’daki kolejler kurulurken bu insanlardan yararlanılmıştır. Hatta birçoğu bu okulların kuruluş temellerini atmıştır. Bazı önemli öğretim elemanları da bir araya gelerek kendi eğitim kurumlarını kurmuşlardır. Böylelikle üniversite öğretimi yaptıkları yıllarda edindikleri tecrübelerini yine eğitim alanında kullanarak ülkemize önemli eğitim kurumları kazandırmışlardır. Üniversite hocalarının bu tecrübelerinden evlatlarının da yararlanmasını dileyen veliler çocuklarını bu okullara göndermişlerdir. Ankara’daki kolejler bu anlamda diğer illerdeki kolejlerin önüne geçmektedir. Ankara ilinde temelleri atılmış kolejler kurumsallaşarak pek çok ilde eğitim hizmeti vermektedir. Veliler çocuklarının Türkiye’nin eğitim şehri temelli bir eğitim kurumunda eğitimlerini aldıklarını biliyorlar ve bunun rahatlığını yaşıyorlar.

Ankara’daki kolejler bugün ilin her ilçesine yayılmış, hatta birçok ilçede bir değil onlarca kurum açılmıştır. Veliler ikamet adreslerine uygun bir eğitim kurumunu kolaylıkla bulabilmektedir. Ayrıca aynı ilçe içerisinde kurulmuş özel okulların fiyatları da değişkenlik gösterebilmektedir. Dolayısıyla veli kendi maddi imkanlarına göre de çocuğunu göndereceği eğitim kurumunu rahatlıkla seçebilmektedir. Bazen öğrenciler de devlet okulunda birlikte öğrenim gördüğü, ikamet adresi olarak da uygun oldukları arkadaşları ile de aynı kolejde eğitim almak isteyebilmektedir. Veliler çocuklarının bu taleplerini dikkate alabilmektedir. Kolej anlamında alternatifin fazla olması veliler için de avantaj oluyor. Çocuklarının bu talepleri doğrultusunda diğer veliler ile de anlaşarak okullara grup halinde görüşmeye gidebiliyor, ortak bir payda etrafında toplanabildikleri eğitim kurumlarına öğrencilerini eğitim grup halinde kaydettirebiliyorlar. Ankara kolejlerinin bu anlamda da hem velilere hem de öğrencilere büyük avantajları vardır. Sınavlara hazırlık sürecinde de öğrenciler aynı okulda öğrenim gördükleri için birbirlerine destek olabilmekte, eğitim faaliyetlerini birlikte düzenleyebilmektedirler. Bu durum da öğrencileri sınavlara yönelik motive etmekte büyük yarar sağlamaktadır.
Bu makalemizde sizlere “Ankara’daki Kolejler” ile ilgili yararlı bilgiler vermeye çalıştık. “Mamak Dershaneleri” ile ilgili bilgi almak isterseniz şu makalemizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *