logo

Çankaya Özel Anaokul

ANKARANIN NEZİH İLÇELERİNDEN ÇANKAYA

Çankaya özel anaokul açısından oldukça zengindir.Çankaya 1936 dan çok önce yeşil alanlar ile kaplı, birkaç tane gecekondudan oluşan bir semtti. Zamanla Ankara’nın nüfusundaki artış ve şehirdeki gelişmelerden dolayı yerleşen kişi sayısında ve kalıcı yerleşke sayısında artış yaşandı. 196 yılında merkez ilçe haline geldi. Merkezi konumda yer alması ve çok sayıdaki nüfusu nedeni ile Ankara’nın metropol ilçeleri arasında yerini aldı. 1983 yılında Mamak ve Gölbaşı ilçe yapılarak Çankaya’ya olan bağlılıkları son buldu. Bugün Çankaya ilçesine bağlı 17 semti ve 124 mahallesi bulunmaktadır. 2017 de yapılan nüfus sayımına göre Çankaya ilçesinde 921 bin 999 kişi yaşamaktadır. Ancak Çankaya iş merkezleri, devlet ve özel okullar, eğlene merkezleri ve kamu kurumları ile dolu bir ilçe olduğu için gündüz ilçedeki nüfus yaklaşık olarak 2milyon 500 bin kişiyi bulmaktadır. Yani neredeyse Ankara’nın yarısı gündüz Çankaya ilçesinde bulunmaktadır.

Birçok gezilecek parkı, kültürel ve tarihi alanları mevcut olan Çankaya ilçesi yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Bu alanlardan bazıları şunlardır: Anıtkabir, Kocatepe Cami, Eymir Gölü, Kuğulu Park, Ankara Tabiat tarihi Müzesi, Atakule, Güvenpark. Bu mekanların yanı sıra Ankara’nın en gözde ilçeleri arasında yer aldığı için yeni planlanan projelerin birçoğu Çankaya ilçesi içerisinde yer almaktadır. Dershaneler, devlet okulları ve özel okulların vazgeçilmez semtleri Çankaya ilçesi sınırları içerisindedir.

ANAOKULLARININ EĞİTİMDEKİ YERİ

3 ile 6 yaş arasındaki çocukların oyun gereksinimlerinin karşılandığı bunun yanı sıra bakımının yapıldığı ve bir şeyler öğrendiği yer anaokullarıdır. Anaokulu eğitimi günümüzde zorunlu hale gelmiştir. En önemli nedenlerinden birisi ise günümüzde annelerinde çalışma hayatına girmesidir. Artık her 5 kadından 3 ü çalışmaktadır. Annelerin çalışma hayatına dahil olması ile beraber evde çocuk ile ilgilenecek kimse kalmadığı için en güvenli olan tercih anaokullarıdır. Anaokullarında verilen eğitim çok alt düzeydedir. Çocukların yaşları gereği daha çok oyunlar oynanmakta, çocukların temel ihtiyaçları karşılanmakta e çok temel düzeyde belirli şeyler öğretilmektedir. Ancak anaokullarının çocuğa en iyi katkısı çocuğu sosyalleştirmesi ve kendisi ifade edebilen birey olarak yetiştirmesidir. Anaokuluna giden ve gitmeyen çocuklar arasında yapılan araştırmalar bu sonuca ulaştırmıştır.

Anne ve babalar anaokullarını titizlik ile araştırmaktadır. Çocuklarının çok küçük yaşta olmasından dolayı en iyi ilgilenileceği kurumları ve güvenliği en üst düzeyde tutulacağı kurum arayışı içerisindedirler. Çankaya özel anaokul seçiminde anne ve babalar özellikle çocuklarını kameradan istedikleri vakitte izleyebileceği kurumları aramaktadır. Çankaya özel anaokul yöneticileri ailelerin bu isteklerini göz önünde bulundurmakta, güvenliği en üst seviye tutmakta ve anne babaların çocuklarını istedikleri zamanda görebilecekleri sistemler kurumlara kurdurmaktadırlar. Çankaya özel anaokul yöneticileri çocukların yaşlarını göz önünde bulundurarak çocuklar ile ilgilenecek eğitimcilerin seçimini büyük bir titizlik ile yapmaktadır. Kurumda çalışan öğretmenler çocuklara yaşları gereği büyük ilgi göstermektedirler. Çocuklar ile yakından ilgilenmekte, ihtiyaçlarını karşılamakta ve onlara eğitici oyunlar oynatmaktadırlar. Yaşanacak en küçük sıkıntılarda aileye ve yöneticilere haber verilmektedir.

Bugünkü yazımda sizlere Çankaya özel anaokul hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bir sonraki yazımda sizlere Keçiören’deki Anadolu liseleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *