logo

Çankaya Özel Anaokulları

Çankaya özel anaokulları Kızılay çevresinde yoğun olarak toplanmıştır. Anaokulu eğitimi son yıllarda büyük bir önem kazanmaktadır. Artık bu önemin farkında olan aileler çocuklarını ilkokul öncesinde anaokuluna gönderme isteği içerisindedir. Anaokulu eğitimi daha önceleri ya maddi imkanı bulunan ya da çalıştığı için ve çocuk ile ilgilenecek bir yakın bulunmadığı için başvurulan bir kurumdu. Anaokuluna giden öğrenci ile bu eğitim olanağından faydalanmayan öğrenciler ilkokula başladığında belirgin bir şekilde farklarını ortaya koymaktadır. Anaokulu eğitimi alan öğrenciler daha önceleri kurumlara gelip kalabalık ortamlarda bulundukları için yabancılık çekmezler ve çok daha kolay bu duruma uyarlar.

Ancak anaokulu eğitimi almayan çocuklar bu durum ile yeni karşılaştıkları için kalabalık ortamlara alışma süreleri daha uzun sürmektedir. Anaokulunda zihinsel gelişimlerini destekleyen oyunlar oynayan çocuklar var olan yeteneklerini daha çabuk açığa çıkarır ve öğrenciler ile daha çabuk kaynaşarak sosyalleşirler. Bu fırsatı yakalayamamış olan çocuklar ise daha içine kapanık bireylerdir. Bu çocukların sosyalleşmesi için belirli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Son zamanlarda geçim sıkıntısı yaşamamak adına da hem anne em de babalar çalışma hayatına dahil olmuş ve aktif olarak çalışmaktadırlar. Anne ve babası çalışan küçük yaştaki çocukların eğitim almaları ve yalnız kalmamaları için anaokulları tercih edilmektedir. Devlet bu durumu desteklemekte ve anne babası çalışan ailelerdeki çocukların anaokulu giderlerine yardımcı olmaktadır. Her ne kadar devlet anaokulları ücretsiz olarak görünse de istedikleri malzemeler ve materyaller nedeni ile devletteki anaokulları tercih eden ailelerde belirli bir miktar ücret ödemek durumunda kalmaktadır.

Anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar

Çankaya özel anaokulları konusunda size anaokulu seçiminde bulunurken nelere dikkat etmeli neleri göz önünde bulundurmalıyız bunlardan bahsedeceğim. Anaokulu seçiminde aileler ki özellikle hem annenin hem de babanın çalıştığı aileler anaokulunda verilen eğitim sürelerine dikkat etmelidir. Birok devlet anaokulu yarım gün uygulaması yapmaktadır. Ancak Çankaya özel anaokulları bu durumları göz önüne alarak anne ve babanın iş saatleri dolayısı ile tam gün eğitim vermektedir. Ayrıca anaokulu tercihinde bulunurken ulaşım konusuna da dikkat etmek gerekmektedir. Seçim yapılacak anaokulunun servisinin bulunup bulunmadığı ve eve ya da çalışılan yere yakın olup olmadığı kontrol edilmelidir. Uzak bir anaokulu tercihinde bulunulur ise eğer çocuk anaokuluna girmek için uzun yol kat edeceğinden çok erken saatlerde kalmak durumunda kalabilir. Çankaya özel anaokulları bu durumları göz önünde bulundurmakta, merkezi noktalara kurulmakta ve servislere özellikle dikkat etmektedir.

Anne ve babaların özellikle dikkat etmesi gereken bir diğer konu öğretmenleridir. Devlet anaokulu tercihinde bulunan aileler uzun yıllar çalışan eğitimcileri bulunan devlet okullarını tercih etmelidir. Uzun yıllardır çalışan bir eğitimci var ise geçmiş yıllarda öğrencilerinin ailelerinden fikir ve görüş alabilir. Özel anaokulu tercihinde bulunacak olan anne ve babalar ise seçim yapacağı kurumları çok iyi araştırmalıdır. Sık sık öğretmen değişiminin yaşandığı kurumları eğitim kalitesinin çok iyi olmadığını düşünerek buralara kayıt yaptırmamalıdır. Çankaya özel anaokulları öğretmenleri çok titiz bir şekilde seçerek uzun yıllar eğitim veren bir öğretmen kadrosu kurmuşlardır.

Bugünkü yazımda sizlere Çankaya özel anaokulları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bir sonraki yazımda sizlere Öveçler özel anaokulu hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *