logo

DİKMENDEKİ KOLEJLER

Dikmen semtindeki kolejler ve kadroları

Dikmen Çankaya ilçesi içerisinde yer alan bir semttir. Son zamanlarda yapılan yatırımların gözde semtleri arasında yer almaktadır. Kızılay’a ve merkeze çok yakın olmasından ve ulaşımının oldukça kolay olmasında dolayı hem eğitim alanın hem konut alanların yatırımcıları cezbetmektedir. Eğitim alanında Çankaya ilçesine yakışır bir eğitim anlayışı içerisindedir ve çeşitli başarılarda imzası bulunmaktadır. Ankara’nın hatta Çankaya’nın en iyi eğitim kurumlarına ev sahipliği yapmaktadır. Dikmen Vadisi ile de Dikmen semti hem kendi halkı hem de çevre semt ve ilçelerdeki halkı misafir etmektedir. Ankara’nın özlediği yeşil alanı Ankara halkına sunmaktadır. Dikmendeki kolejler, özel okullar, devlet okullar ve farklı eğitim kurumları kendi alanları en iyi olabilmek, en iyi öğrencileri yetiştirebilmek için yaptıkları eğitim programları verdikleri eğitimler il kendilerinden söz ettirmektedir. Ancak özel okul ve kolejlerde öğrencilerin yakaladıkları başarı oranı daha fazladır. Bu nedenle özelikle de günümüzde anne ve babalar daha çok özel okul ve kolejleri tercih etmektedir. Dikmendeki kolejler bu sebeplerden dolayı Dikmen’de tercih edilen gözde okullar arasındadır. Dikmendeki kolejlerin verdikleri eğitim devlet okullarından çok çok daha fazla değildir elbette ki ancak devlet okulların her ne kadar kaliteli eğitim verilmek istense ve bunun için çalışmalar yapılsa bile maalesef ki öğrenci sayısının çok olmasından dolayı öğretmen sayıları yetersiz kalmaktadır. Bir öğretmen başına düşen öğrenci sayısı fazla olduğu için öğretmenler öğrenciler ile ilgilenecek zamanı çok bulamamaktadır. Ancak özel okul ve kolejler de bu sayılar az olduğu için öğretmen başına düşen öğrenci sayısı da oldukça azdır. Öğretmenler öğrenciler ile hem ders sırasında hem de ders sonrasında yakından ilgilenmektedirler. Dikmendeki kolejler de aynı zamanda rehberlik servislerine de dikkat edilmektedir. Başarılı öğrenciler belirli nedenler ile strese girebilmektedir. Başarısını etkileyecek bazı durumlar yaşayabilir ve başarısında bir düşüş söz konusu olabilir. Bu durumlarda özellikle rehberlik sevişlerine görev düşmektedir. Rehber öğretmen öğrencilerin takibinde kalmalı bu gibi durumlarda öğrenciye destek ve yardımcı olmalıdır. Bunun öneminin farkında olan Dikmendeki kolejler hem rehberlik servislerine hem de rehber öğretmeni seçimlerine dikkat etmektedir.

Dikmendeki kolejlerin belirlediği fiyatlar

Dikmendeki kolejler birçok tercih olmasından dolayı hem öğrencilere hem de anne ve babalara özgür seçim yapma hakkı tanımakla beraber bütçelerine uygun seçimler yapma hakkı da tanımaktadır. Birçok kolejin bulunması kendi aralarında rekabetlere neden olmaktadır. Bu rekabetten daha çok öğrenci ve daha başarılı şekilde çıkmak isteyen kolejler başarılı öğrencileri kendilerine çekebilmek adına bazı kampanyalar geliştirmektedir. Başarılı öğrencilere burs imkanı sunmakta ya da durumu iyi olmayan öğrencilere maddi açıdan destek olmakta ve indirimler uygulamaktadır.

Kolejlerde akademik başarıların yanı sıra çocukların farklı alanlarda başarı yakalamaları ya da farklı ilgi alanlarını burada doyurabilmeleri için sportif, sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenlemektedir. Çocuklar isteklerine ve ilgi alanlarına göre seçimlerde bulunabilmektedir. Dikmendeki kolejler de sunulan bu imkanlar çocukların akademik başarılarına da katkı sağlamaktadır.

Bugün yazmış olduğum bu yazımda sizlere Dikmendeki kolejler hakkında faydalı olabilecek bilgiler vermeye çalıştım. Bir sonraki yazımda sizlere Yenimahalle’deki kolejler hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *