logo

Keçiören Özel Okul

Özel okulların devlet okullarından farkları

Keçiören özel okul konusunda sizlere bahsetmek istediğim en önemli konu özel okulların sadece sınavlara yönelik bir başarısı mı yoksa genel olarak çocuğun gelişimi hakkında bir başarısı mı olup olmadığı. Keçiören özel okul ve devlet okullarındaki öğrenciler üzerinde bir düşünecek olur isek her iki kurumda da aynı dersler anlatılmak ve bu eğitimi formasyon almış ya da öğretmenlik okumuş öğretmeler vermektedir. Burada bir farklılık yoktur. Ancak bu öğretmenler devlet okullarına bir sınav ile atanmaktadır. O sınavda eğer başarılı iseniz direk öğretmen olabilmektesiniz. Ancak özel okullarda bu şekilde bir işleyiş yoktur. Öğretmen adaylar bazen sınavlara çoğunlukla sözlü mülakatlara tabi tutulmaktadırlar. Sınavdan ya da mülakatlardan başarılı bir şekilde ayrılan öğretmenler kurumda deneme süreleri bulunan bir süre boyunca öğretmenlik yapmaktadırlar. Bu süre içerisinde diğer öğretenlerden hiçbir farkı olmadan derslere girmektedir. Ancak deneme süresi sonunda öğrencilerden alınan geri dönütler ile öğretmen adayının devam edilip edilmeyeceğine karar verilir. Öğretmen adayı kabul edildiğinde direk olarak kadroya alınmamaktadır. Uzun yıllar eğitim vermekte olup aynı zamanda bu kurumda devam eder, kendini geliştirir ve öğrencilerini geliştirip başarıya taşırsa kadroya alınmaktadır. Bu durumlar göz önüne alındığında özel okullardaki öğretmenlerin daha çok araştırmak ve kendini geliştirmek zorunda olduğu için sürekli çalışma halinde olduğu görülmektedir. Ayrıca öğretmenler okullarda az sayıda öğrenci olduğu için öğrencilerin derslerdeki başarılarını ve başarılarındaki artış ya da düşüşleri kolaylıkla takip etmektedir. Devlet okullarında sayıca çok öğrenci bulunduğu için bu çok mümkün bir durum değildir. Öğretmenden daha çok öğrencilerin öğretmenlerini takip etmeleri gerekmektedir.

Keçiörendeki özel okulların eğitimleri

Keçiören özel okul eğitimleri diğer özel okullarda verilen eğitimden farksız olarak yapılmaktadır. Gelişmiş ve kalabalık bir ilçe olan Keçiören ilçesinde her kademeden yani anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinden özel okullar mevcuttur. Metropol bir ilçe olan Keçiören ilçesi öğrenci sayısı olarak da diğer ilçelere oranla daha fazladır. Bu neden bura da bulunan okulların sayısı da öğrencilere yeterli olabilmek adına fazladır. Özel okullar öğrencilerine ve ailelerine her türlü kolaylığı sunmaya gayret etmektedir. Her bütçeye uygun olacak özel okulların bulunduğu Keçiören semti özel okullara olan talepler ile birlikte özel okulların kalitesini de açığa çıkarmaktadır. Kendi alanlarında deneyimli öğretmenlerin ve etkili eğitim anlayışı ile kaliteli yetkili ve yöneticilerin bulunduğu bu okullar, ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için özel servisler ile çocuklara ve ailelere hizmet vermektedir. Keçiören özel okul bakımından zengin ve kendi alanlarında da kaliteli okullara sahip olan bir ilçedir. Özel anaokulları kapsamında eğiştim veren kurumlar özellikle güvenlik konusuna dikkat etmekte çocukların temel ihtiyaçlarını karşılayıp, zihinsel ve fiziksel gelişimlerine yardımcı olmaktadırlar. Kaliteli ve gelişimi destekleyen oyunlar oynatmakta ve paylaşmayı, kendi başlarına bir şeyler yapmayı öğretmenin yanı sıra sosyalleşmelerine yardımcı olmaktadırlar. Ailelerin isteklerine göre tam zamanlı olarak da hizmet imkanı sunmaktadır. Genellikle de annelerin çalışma hayatına dahil olduğu ailelerde bu durum istenmektedir.

Bugünkü yazımda sizlere Keçiören özel okul hakkında faydalı bilgiler vermeye çalışım. Bir sonraki yazımda tekrar görüşmek üzere.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *