logo

ÖVEÇLER LİSELERİ

Çankaya ilçesi içerisinde yer alan Öveçler liseleri kaliteli eğitim imkanı sunan bir mahalledir. dokuz bin civarında nüfusu bulunana Öveçler mahallesinin gelişmesi ile birlikte nüfusunda da bir artış gözlenmektedir. Vermiş olduğum verilen iki bin on yedi yılına ait verilerdir. Bu süre zarfında mevcut olan bu nüfusa yüzlerce kişi de eklenmektedir. Bu mahallede hem devlet eğitimi veren hem de özel eğitim veren kurumlar mevcuttur. Lise kademesinde öğrencilerin bir çoğu özel eğitim kurumlarını tercih etmektedir. Lise son sınıfta girecekleri üniversite sınavlarına daha iyi hazırlanmak, başarılı olmak ve istedikleri puanları alarak istedikleri okullarda eğitim almak için kaliteli eğitim imkanı sunan özel liseler tercih edilmektedir. Devlet eğitim kurumlarına giden öğrenciler sınav zamanı yaklaştığında ek olarak farklı kurumlara da gitmeye başlamaktadır. Bunun için yine ek bir ücret talebi ortaya çıkmaktadır. Özel okulların bunun önüne geçmiştir. Tek bir kurum aynı işi yapmaktadır. Öğrencilerinin farklı eğitim kurumlarından ve kurslardan eğitim almalarına gerek kalmayacak şekilde eğitim vermektedirler. Öveçler liseleri yani Öveçlerdeki özel liseler dershanelerin öğrencilere sundukları ek dersler, soru çözüm saatleri, etütler, deneme sınavları gibi imkanları sunmaktadır. Öğrencileri özel okullarda aynı zamanda son sınıfta bu sınav nedeni ile yaşamış oldukları stresi rehber öğretmenleri ile çözmeye çalışabilirler. Rehber öğretmeneler her zaman öğrencilerin yanındadır ve problemlerini birlikte çözmeye ve aşmaya çalışmaktadır

ÖVEÇLER LİSLERİ ÖĞRETMEN KADROLARI

Öveçler liseleri öğretmen kadrolarını kaliteli öğretmenler arasından seçmektedirler. Özel eğitim kurumlarında öğretmen seçimlerini kurum yetkilileri ve yöneticileri yapmaktadır. Özel mülakatlar sonucunda öğretmenleri belirli bir süre deneme süresi adı altında çalıştırmaktadırlar. Bu süre zarfı içeride öğretmenlerin çalışmalarında ve verdikleri eğitimden memnun olan kurumlar öğretmenleri kadrolarına dahil etmektedirler. Memnun kalınmadığı takdirde ise yollar ayrılmaktadır. Özel okullarda öğretmenlerde aranılan özellikler güler yüzlü, anlayışlı, çalışkan, başarılı, araştırmacı olmalarıdır. Bu tür vasıflara sahip olan öğretmenler bu tarz özel eğitim imkanı sunan kurumlarda çalışma fırsatını yakalamaktadırlar. Devlet kurumlarında bu tür bir seçim yapılmaz. Öğretmenler belirli bir sınava tabi olur. Alanları hakkında hazırlanan bu sınavlarda başarılı olan öğretmenler bu sınav sonuçlarına göre mülakatlara tabi tutulmaktadırlar. Devletin yaptığı bu mülakatlar da başarılar elde eden ve sorulan sorulara doğru yanıtlar veren öğretmenler atanarak öğretmenlik mesleklerini icra etmeye başlarlar. Mülakatlarda kalan ya da sınavda belirli puan alamayan öğretmenler bir sonraki yıllarda tekrardan bu sınavlara girebilirler. Her iki kurumda da öğretmenler belirli sınavlara ve mülakatları tabi tutulduğu için ve belirli bir başarıyı elde etmeleri gerektiği için kendi alanlarında ve öğretmenlik alanında başarılı olan öğretmenlerdir. Bu nedenle bu kurumlarda eğitim en kaliteli şekilde öğrencilere verilmeye çalışılmakta ve verilmektedirler.

Bugünkü yazımda sizlere Öveçler liseleri hakkında faydalı bilgiler vermeye çalıştım. Bir sonraki yazımda sizlere özel Öveçler Anadolu lisesi hakkında faydalı bilgiler vermeye çalışacağım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *