logo

Öveçler Lisesi

Öveçler liseleri başlıklı yazım ile sizlere Ankara ilimize bağlı olan Çankaya ilçesinin Öveçler semtinden ve öveçler liseleri nasıldır bunlardan kısaca bahsedeceğim.

Içanadolu bölgesinde yer alan Ankara ilimiz yazlaraı sıcak kışlaraı soğuk ve yağışlı geçer. 2017 verilerine göre 5 buçuk milyon olan nüfusu 2018 verilerine göre ise suriyeli mülteciler ile birlikte 6 milyonu bulmaktadır.ankaranın 25 ilçesi bulunmaktadır. Keçiören ve çankaya ilçeleri Ankara’nın olduğu gibi 1 milyon nüfusları ile birlikte Türkiye’ninde en büyük 2 ilçesidir. Hacı Bayram Camii, Anıtkabir, Ankara Kalesi, Kocatepe Camii, Atakule gibi tarihi ve mimari açıdan gezilip görülmesi gereken yerlerin dışında Forum Ankara, Ankamall, Acity, Armada ve Antares gibi içerisinde giyimden elekrtonik eşyaya, yiyecek içeceğe kadar büyük firmaların bulunduğu alış veriş merkezleri Ankara’nın halkına hizmet vermektedir. Anıttepe’de bulunan ve Yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir Ankara iline farklı bir anlam katmaktadır. Ankara’ya gelen herkesin mutlaka gezip görmek istediği yerdir Anıtkabir. Içerisinde ayrıca meşhur aslanlı yolu ve tarihimizi yaşattığını düşündüğümüz müzeleri ile anıtkabir ankaraya ayrı bir değer katmaktadır.

Öveçler liselerinde eğitim

Öveçler Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı dikmen semtinin bir mahallesidir.  Öveçler semtinde bulunan dikmen vadisi öveçlere ve dikmene ayrı bir hava katmaktadır. Içerisindeki spor alanları ve yeşil alanları ile birlikte yoğun şehir hayatından sıkılan dikmen ve çevresindeki halkın rahat bir nefes almasına vesile olmuştur.

2012 yılında dershanelerin yerini temel liselerin aldığı yasa ile genellikle kızılay semtinde bulunan temel liseler bu yıl itibari ile verilen sürenin dolmasıyla birlikte kapatılıp özel anadolu lisesine ve kolejlere dönüşmek zorundadır. Bu sebepten dolayı Kızılay semti bu özel anadolu lisesi ve kolej için uygun şartları oluşturmadığından Kızılay’daki temel liseleri kızılaya yakın semtlere özel anadolu liselerini ve kolejlerini açmaya başlamıştır. Öveçler liseleri devlet okulu anlamında her ne kadar diğer semtlere göre daha iyi olsada sınavlara hazırlıkta yeterli olmadığı için ebeveynler genellikle özel okulları tercih etmektedir. Öveçler liseleri özel okul anlamında son dönemde kızılaya yakınlığı anlamında çok fazla çoğalmıştır. Öveçlerde yaşayan ebeveynlerin maddi durumlarıda diğer semtlerdeki velilere göre daha iyi olduğundan dolayı öveçler liseleri genel olarak özel anadolu lisesi ve kolej olarak yoğunluk kazanmaktadır.

Öveçler liseleri başlıklı yazım ile Ankara ilimizden, Ankara ilimizdeki gezilip görülmesi gereken yerlerden ve Öveçler liseleri genel olarak nasıl bir eğitim sistemi içerisindedir bunlardan kısaca bahsettim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *