logo

Özel Lise Ankara

Özel liseler Ankara başlıklı yazım ile sizlere Ankara ilimizden , Ankara ilimizin ilçelerinden ve özel liseler Ankara ilimizin hangi semtlerinde yaygın olarak hizmet sunar bundan kısaca bahsedeceğim.

Ankara 1923 yılından bu yana Türkeye’nin başkenti olan bir ilimizdir. Iç anadolu bölgesinde bulunan Ankara yazları iç anadolu bölgesinin iklimini yaşar yani sıcak bir hava olur yazları Ankara’da. Kışları ise Karadeniz bölgesinin iklimini yaşar ve genelde soğuk ve yağışlı geçer. 2017 sayımlarına göre 5 buçuk milyon nüfusu olan Ankara 2018 yılı itibari ile suriyeden gelen mülteciler ve bir heves uğruna köylerinden göç edenler ile birlikte 6 milyonu aşmıştır. Ankara başkent olması sebebi ile siyasetinde merkezi konumundadır. Bakanlıklar, Başbakanlık, Cumhurbaşkalığı ve meclis binası Ankara ilimizdedir. Türkiye adına bütün önemli kararlara imzalar Ankara’da atılır. Siyasetin merkezi olduğu için Ankara genelde memur şehri olarak bilinir. Istanbul’ a nazaran daha sakin ve ulaşımı kolay olan bir metropol ilimizdir. Ankara’nın bir ucundan bir diğer ucunu normal şartlar altında araçla en fazla yarım saatte ulaşım sağlanabilir. Ankara’nin 25 tane ilçesi vardır ki bunlardan Keçiören ve Çankaya ilçeleri 1 milyon nüfusları ile Türkiye’nin de de en büyük ilçeleridir. Keçiören Çankaya ilçesine göre yaşam standartları açısından baktığımızda biraz daha sakin bir ilçemizdir. Çankaya ilçesi ise Ankara ilimizin merkezi konumundadır. Bakanlıklar, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı genelde Çankaya ilçesindedir.

Özel liseler Ankara eğitim kalitesi

Özel lise: Milli eğitim bakanlığı kontrolünde devlet okulları dışında belli bir ücret karşılığı hem okul eğitimini hemde sınavlara hazırlık sürecini aldığı özel kurumlara denir.

Özel liseler Ankara ilimiz için diğer illerde de olduğu gibi son 4 yıl içerisinde büyük artış göstermiştir. 2012 yılında çıkarılan yasa ile dershanelerin yerini temel liseler almış ve özel lise sayısında artış meydana gelmiştir. Bu özel liselerin artışı bir anlamda velilerin işine gelmiştir. Normal şartlar altında özel okulların fiyatları senelik 20 bin ve üzerinde iken temel liselerin açılması ile birlikte fiyatlar 8000 ile 20 bin arasında değişiklik göstermeye başlamıştır. Bu durumda maddi imkanlar sebebi ile çocuklarını özel okula gönderemeyen veliler için bir fırsata dönüşmüştür. Özel liseler Ankara ilimizde bu denli artış gösterince fiyat anlamındada veliler rahatlamıştır. Özel liseler Ankara ilinin her semtinde temel lise olarak açılmıştır. Ancak yinede veliler genellikle Kızılay’daki temel liseleri tercih etmişlerdir.

Özel liseler Ankara başlıklı yazım ile sizlere Ankara ilimizden ve özel liseler Ankara için neden önemli bunlardan kısaca bahsettim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *